Ilija Marković u TOP 10 na U21 Europskom prvenstvu

2 minutes
Read so far

Četvrtak, 21. travnja 2022. - 21:36
Autor:

Reprezentativac Crne Gore i jedriličar Delfin iz Tivta Lija Marković, pod komandom selektora Ilka Klakora, ostvario je veliki uspjeh na Europskom prvenstvu za jedriličare do 21 godine, u klasi ILCA 7 olimpijske.

„Mladi Tivćanin je u konkurenciji 110 najboljih jedriličara Starog kontinenta, u konkurenciji evropskih velesila, uspio da osvoji 10. mjesto, a na kraju mu je bilo žao, jer je Ilija ostao bez medalje zbog mnogo penala tokom prve i posljednje regate. Mogao je i zaslužio da je stigne. Uoči posljednjeg finalnog dana, uoči posljednje dvije regate, Ilija je bio na šestom mjestu u ukupnom poretku i bio je odlučan da uloži i zadnji atom snage da dođe do postolja, iako je već ispisao nove stranice istorije kada je u pitanju crnogorsko jedrenje., jer je tokom prva dva posljednja dana dva puta stigao do prvog mjesta. Ilija bi gotovo sigurno završio Evropsko prvenstvo sa medaljom u rukama, da nije izborio dva penala tokom prvog dana i na prvoj regati. On je isključen sa regatnog terena u trenutku kada je bio na drugom mjestu, vrlo blizu cilja, a prema objektivnim izvještajima Francuske, gdje se održava Evropsko prvenstvo, Ilija nije zaslužio kaznu koju je dobio. Ali nije odustajao. Borio se. Na svaku regatu je ulazio kao da će biti ili ne biti. Tako je bilo i posljednjeg dana, tokom kojeg je odjedrena samo jedna regata zbog slabog vjetra. Ilija je bio na koti šest, ali je opet isključen sa regatnog polja !!! Uprkos navedenom, Ilija Marković je osvojio deseto mjesto, ušao u TOP 10, što je više nego odličan rezultat. Podsjetimo, Ilija je prošle godine bio deveti na Svjetskom prvenstvu do 21 godine, bio je u TOP 20 na Evropskom prvenstvu koje je sjajno organizovano u Tivtu, a stigao je i do zlatne grupe na Evropskom prvenstvu za seniore. Zlatnu medalju osvojio je Holanđanin Paul Hameteman, srebro Cesare Barabino iz Italije, a bronzanu medalju domaći jedriličar Theo Pieri, kome je Elijah bio najveća prijetnja kada je u pitanju postolje. Od ostalih jedriličara iz regije Antun Tomašević iz Hrvatske zauzeo je 44. mjesto u generalnom plasmanu, dok je Slovenac Benjamin Aganović zauzeo 53. mjesto. U konkurenciji jedriličara, u olimpijskoj klasi ILCA 6, Ursula Balas iz Hrvatske osvojila je 10. mjesto u generalnom plasmanu, njena sunarodnica Petra Mastelić zauzela je 21. mjesto, dok je Karla De Carina, takođe iz Hrvatske, na 39. mjestu. Kristina Boja je na 36., a Ana Jovanović na 61. obje iz Srbije. Slovenka Alenka Valenčić zauzela je 28. mjesto u generalnom plasmanu. Zlatnu medalju osvojila je Shai Kakon iz Izraela, srebrnu Marilena Macri sa Kipra, koja je osvojila zlato na Evropskom prvenstvu u Tivtu, dok je bronzu osvojila Isabela Hernandez iz Španije. Podsećanja radi, Nikola Golubović je do sada ove sezone osvojio bronzanu medalju u klasi ILCA 6, na Velikoj nagradi jedriličara. Milivoj Dukić osvojio je bronzanu medalju na Otvorenom prvenstvu Hrvatske, a Ilija zlatnu medalju u jedriličarskoj konkurenciji do 21 godine. Dukić je stigao do zlatne grupe na Mundijalu - "Princeza Sofija" na Majorci, a Ilija u TOP 10 na Evropskom prvenstvu. Vremena za odmor nema, jer nautičari iz Crne Gore nastavljaju sa realizacijom zahtjevnog i izazovnog plana za 2022. godinu. Plan priprema i takmičenja izgleda ovako: Svjetsko prvenstvo u Hijeri (od 23. do 30. aprila, Dukić, Marković), Evropsko prvenstvo u Tivtu (od 5. do 8. maja), Svjetsko prvenstvo u Meksiku (od 21. do 28. maja), Dukić, Marković), Mediteranske igre (25. jun - 5. jul Dukić, Marković), ILCA Evropsko prvenstvo za mlade 6 u Solunu (29. jun - 6. jul Nikola Golubović), Svjetsko prvenstvo za mlade u Hagu (8-15. jul, Nikola Golubović), Svjetsko prvenstvo u Marseilleu (Dukić, Marković), U21 Svjetsko prvenstvo u Vilamouri (15-28. avgust Marković), ILCA 6 Svjetsko prvenstvo u Kini (od 10. do 17. oktobra, Golubović), Evropsko prvenstvo u Ieru (od 14. do 21. novembra Dukić, Marković)“ – stoji u priopćenju Kluba.