Međunarodni festival KotorArt organizira koncert pod nazivom Savremene refleksije, koji će se održati u petak, 19. 7., s početkom u 21 h, u Bogorodičinom hramu na Prčanju. Na koncertu nastupa Festivalski orkestar, dok će kao solisti nastupiti crnogorski umjetnici, pijanist Simo Šišević i trubačica Sara Lakičević. Koncertom dirigira maestro Mladen Tarbuk.
Talentirani, mladi glazbenici, koji čine sastav gudačkog orkestra su mahom nekadašnji KotorArt talenti ili sudionici Foruma mladih umjetnika, među kojima su violinisti Jelena Jovović, Dušan Obrenović, Luka Perazić, Milutin Radulović, Neda Stojkanović, Dea Nicaj, Milena Petković, Vukica Rašković, Jovan Jovović, Bobana Tešić i Ivana Dendić, violisti Staša Jovović, Aleksandra Mirnić, Jelena Filipović i Vanja Radović, zatim violončelisti Teodora Uskoković, Sari Šaćiri i Luka Bošković i kontrabastkinje Aleksandra Trifunović i Nađa Dabetić.
Ovim projektom, Festival nastavlja da njeguje neformalno obrazovanje mladih, pruža podsticaj za dalji rad i napredak, i daje crnogorskim mladim muzičarima šansu za sticanje orkestarskog iskustva. - istakli su iz PR službe Festivala.
Orkestar će izvoditi Koncert za klavir, trubu i gudački orkestar, op. 35, c-mol, Dmitrija Šostakoviča, Varijacije za gudače na temu Franka Bridža op. 10, Bendžamina Britna, kao i djelo Tombeau de Penderecki posvećeno slavnom Kšištofu Pendereckom, koje je komponirao maestro Tarbuk. Ovo djelo će biti izvedeno upravo u crkvi u kojoj je maestro Penderecki (1933. -2020.), jedan od najvećih glazbenih stvaraatelja 20. st., dirigirao 2016. godine.
Kao i prethodnih godina, za sve događaje u Bogorodičinom hramu, kao i u samostanskom kompleksu sv. Nikole na Prčanju, Festival za limitirani broj publike organizira povratni prijevoz solarnim brodom iz Kotora i Dobrote.
Partner programa je Europska unija u Crnoj Gori i C. Bechstein centar Beograd.
„Simo Šišević, pijanista, osnovne studije klavira završio je na Kraljevskom muzičkom koledžu u Londonu, u klasi prof. Gordona Fergus-Tomsona i prof. Džona Berna, a master studije na Akademiji Riddoto u Italiji, u klasi prof. Borisa Bermana. Predstavljao je crnogorsko kulturno nasljeđe na koncertu u Parizu. Pobjednik je brojnih državnih i međunarodnih takmičenja i dobitnik Apsolutne nagrade na Međunarodnom takmičenju u Rimu, Srebrne medalje na Međunarodnom takmičenju Ortobelo u Italiji, Specijalne nagrade na Međunarodnom pijanističkom takmičenju u Vindzoru u Velikoj Britaniji. Nastupao je u Francuskoj, Italiji, Velikoj Britaniji, Rusiji, Poljskoj, Albaniji, kao i u Crnoj Gori na festivalima Barski ljetopis, Budva Grad Teatar i KotorArt, u KIC Budo Tomović, na Ljetnjem kampu za kamernu muziku na Ivanovim Koritima. Osnivač je i član klavirskog trija Birziminium. Održao je brojne humanitarne koncerte: za UNICEF, organizaciju Save the Children, obnovu bolnica i domova za nezbrinutu djecu u Crnoj Gori i regionu, donatorsko veče Kraljevske porodice Karađorđević i Fondcije Njegoš. Započinje studije na Kraljevskoj muzičkoj akademiji u Londonu, u klasi prof. Tatjane Sarkisove.
Sara Lakičević, trubačica, muzičko obrazovanje započela je u ŠOSMO Vida Matjan u Kotoru, gdje je završila tri smjera srednje muzičke škole – klavir, trubu i teoretski smjer. Diplomirala je trubu na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Mladena Đorđevića, a master studije završila u Barseloni na Konzervatorijumu Licej, u klasi prof. Luisa Gonzalesa Martija. Nastupala je s akademskim orkestrima Novog Sada, Beograda i Barselone, Simfonijskim orkestrom Radio Televizije Srbije, Orkestrom Narodnog pozorišta u Beogradu, Banjalučkom, Beogradskom i Sarajevskom filharmonijom, Novosadskim big bendom, orkestrom Operosa, kao i sa svojim sastavom Brass Quintet. Bila je članica Crnogorskog simfonijskog orkestra i profesorka trube u srednjim muzičkim školama u Kotoru i Podgorici. S Međunarodnim festivalom KotorArt sarađuje od 2006. godine, a od 2017. u svojstvu je saradnice za odnose s javnošću (PR). Članica je Gradske muzike Kotor i Rotari kluba Podgorice. Doktorantkinja je na smjeru Komunikologija i mediji humanističkih studija Univerziteta Donja Gorica u Podgorici. Autorka je udžbenika Truba – moj instrument za osnovnu muzičku školu.
Mladen Tarbuk, istaknuti hrvatski kompozitor i dirigent, završio je studije kompozicije i dirigovanja u Gracu, Zagrebu i Beču. Gostovao je u gotovo svim evropskim zemljama, Kanadi, Sjedinjenim Američkim Državama i Meksiku, često izvodeći i vlastita djela. Redovno je sarađivao s Operom na Rajni u Diseldorfu, bečkim Orkestrom koncertnog društva, Simfonijskim orkestrom države Meksiko i Mađarskom državnom operom. Dobitnik je brojnih hrvatskih i međunarodnih nagrada i priznanja: Slavenski, Papandopulo, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Janaček, E. Vogel, Risuonanze Trieste, Tolosa. Kompozicije su mu bile izvođene na najvažnijim svjetskim festivalima kao što su Festival Enesku, Svjetski dani muzike, Wien modern. Bio je upravnik Hrvatskog narodnog kazališta Zagreb (2002–2005), potom muzički direktor (2013–2014) i upravnik Dubrovačkih ljetnih igara (2015–2017). U mandatu 2020– 2024. godine bio je predsjednik Hrvatskog društva skladatelja. U sezoni 2021/2022. godine vodio je Crnogorski simfonijski orkestar. Redovni je profesor kompozicije, dirigovanja, muzičke teorije i orkestra na Muzičkoj akademiji u Zagrebu“- približili su nam umjetnike i njihov rad organizatori.