Polaganjem vijenaca na groblju u Donjoj Lastvi danas je obilježena obljetnica najveće tragedije na moru – potapanje broda „Cetinje“, koji je na današnji dan naišao na zaostalu podvodnu minu, koju su postavili njemački fašisti za vrijeme Drugog svjetskog rata. Tom prigodom, poginulo je preko 200 putnika civilnog stanovništva Boke, a među njima i 15 Talijana, pripadnika partizanske brigade “Garibardi”.
U ime OBNOR – a o ovoj velikoj tragediji govorio je predsjednik Mato Brguljan, koji je pozdravio sve nazočne, osvrnuvši se kako je došlo do nesreće, kao i na sve žrtve.
Brguljan se prisjetio i kapetana Božo Paparela i njegova 3 člana posade, koji su uspjeli preživjeti te se kapetan Paparelan nastavio baviti pomorstvom i nakon nesreće. Također je dao prijedlog da se napravi novi spomenik i postavi na javnu površinu u Gradskom parku, kao i još neke prijedloge, koji bi čuvali od zaborava žrtve tog nesretnog događaja.
„Spomen obilježje treba napraviti od kamena u vidu prelomljenog broda koji tone. Postoje i dvije kamene ploče iz Asenala, koje se sada nalaze uz zid pomorskog muzeja u Porto Montenegu, a kojima je mjesto u novom spomenu parku. Ova ideja došla je tako što je TO Tivat 2019. godine naručila i finansirala projekat Spomen obilježja opštine Tivat, što je bilo odlično rješenje i vrijedan iskorak. Imamo prijedlog i da se jedna ulica u Tivtu nazove Ulicom žrtva brodoloma Cetinje, zatim da se preko Ministarstva prosvjete pokrene inicijativa da se ovaj događaj uvrsti u udžbenike istorije, kao i da se održe predavanja đacima osnovnih i srednjih škola, makar u Boki“ – kazao je Brguljan.
Aleksandar Dender, predsjednik Zajednice Italijana Crne Gore, pozdravio je nazočne te se i on osvrnuo na nesreću, koja se dogodila na današnji dan, prije 80 godina. Prisjetio se svih žrtava, kao i veze između Italije i Crne Gore, posebno između Kotora i Boke kotorske, koje su jako daleke i duboke.
“Victor Hugo, francuski pisac, jednom je rekao da mrtvi žive onoliko koliko koji žive ljudi koji misle na njih. Zato su ovakva oblježavanja izvjetno važna, jer ona čuvaju sjećanje. Mi u Zajednici Italijana izuzetno poštujemo oblježavanje ovoga događaja, naročito ovaj spomenik koji podsjeća na sve te žrtve. Isto tako pokušavano da se borimo za očuvanje identiteta italijanske zajednice u Kotoru, pogotovo na katoličkom groblju gdje se grobice Italijana bezobzirno uništavaju jer su njihovi vlasnici umirali ili se iselili. A, ako uništavate grob jednog naroda, gubi se i svaki trag o njemu” – istakao je Dender.
Komemoraciji su prisustvovali i predsjednik SO Tivat Miljan Marković, komandant Mornarice vojske Crne Gore Milan Jevtović, predsjednik Saveza OBNOR-a CG Radojica Radonjić, sekretarka Sekretarijata za društvene djelatnosti Općine Tivat Olivera Mišković Vidojević, učenici osmog razreda OŠ Drago Milović i Branko Brinić.
Nakon polaganja vijenaca, delegacija je isplovila s pristaništa ispred crkve svetog Roka u Donjoj Lastvi položiti zajednički vijenac u more na mjestu potapanja parobroda “Cetinje”.