Sadržaj priopćenja podržanog od svih hrvatskih udruga iz Boke kotorske podrazumijeva oko 4.000 članova te ga možete pročitati na portalu Dux radija.
IZJAVA HRVATSKIH UDRUGA IZ BOKE KOTORSKE
Hrvatsko nacionalno vijeće Crne Gore i hrvatske udruge u Boki kotorskoj prihvaćaju inicijativu zastupnika HGI-ja u Skupštini Crne Gore Adrijana Vuksanovića o Bokeljskoj mornarici u kojoj stoji da hrvatski narod baštini Bokeljsku mornaricu kao dio svjetske kulturne baštine i ovim potpisom podrške još jednom potpisnici ove izjave upućuju inicijativu Ministarstvu kulture Crne Gore da razmotri mogućnost da se u dosje uvrsti i kult svetoga Tripuna i hrvatski narod koji je stvarao, održavao i do dana današnjega je baštinik nasljeđa Bokeljske mornarice. Također smo u saznanju da je ovakav identitičan prijedlog upućen i iz Uprave Bokeljske mornarice Kotor.
Obrazloženje:
Bokeljski Hrvati su ponijeli sa sobom u Republiku Hrvatsku svijest da je kolo svetog Tripuna, sa svim ceremonijalima koji su neodvojivo vezani za Katoličku crkvu, Kotorsku biskupiju, Splitsku metropoliju, a time i je i dio Crkve u Hrvata, neodvojivi dio njihove povijesti, kulture, tradicije, kolektivne memorije, i kao takvu su tu svijest i tradiciju baštinili i baštine i dalje kao dio svojega hrvatskoga identiteta koje su prenijeli u bratovštine Bokeljske mornarice 809 u Republici Hrvatskoj.
Podsjećamo istine radi da je 2009. godine Centar za očuvanje kulture manjina u sklopu promocije tradicijske kulture manjinskih naroda u Crnoj Gori u KIC-u Budo Tomović u Podgorici, u Domu Gracije Petkovića u Tivtu i u dvorani Centra za kulturu u Kotoru predstavio odoru bokeljskog mornara kao hrvatsku narodnu nošnju, Katedralu i Kolo svetoga Tripuna kao dio kulture hrvatskoga naroda u Crnoj Gori uz nazočnost premijera Crne Gore, predstavnika izvršne i zakonodavne vlasti, kao i predstavnika diplomatskog kora . Slijedom toga mi kao hrvatske udruge s pravom postavljamo pitanje što se promijenilo od 2009. do 2017. godine.