Vlasti u Mianmaru pokušavaju obnoviti suradnju ljudi i slatkovodnih delfina u ribolovu. Riječ je o praksi koja je nestala nakon što je ta životinjska vrsta dovedena na rub izumiranja, javlja u subotu njemačka novinska agencija, a prenosi Hina.
Rijetka vrsta dupina, koja živi u rijeci Irrawaddy u Mianmaru (bivšoj Burmi) i ostalim manjim izoliranim područjima jugoistočne Azije, posebice na ušćima rijeka u ocean, ugrožena je vrsta, a glavna prijetnja tim dupinima su mreže u koje se često zapleću, lov pomoću električne struje te otrovi iz obližnjeg rudnika zlata.
“Ribari i Irrawaddy delfini nekada su zajedno lovili ribu u rijeci. Mi sada pokušavamo oživiti tu praksu i ponudit ćemo pomoć ribarima u obližnjim selima”, kazao je Han Win, zamjenih direktora državnog ureda za ribarenje.
“Nekada su ribari komunicirali s delfinima na način da su veslima udarali o vodu i udarali o jednu stranu čamca, nakon čega bi zajedno krenuli u ribolov. Delfini se sada boje ljudi”, pojasnio je Han Win.
Vlasti namjeravaju pružiti pomoć ribarima u četiri sela uzduž 230 kilometara duge zaštićene zone rijeke Irrawaddy. Ideja je uvjeriti ribare da radije koriste alternativne metode ribarenja umjesto električnih ‘šokera’.
“Nadamo se da će ta stara praksa ponovo zaživjeti. To bi također mogla postati i jedna od turističkih atrakcija”, dodao je Han Win.
U rijeci Irrawaddy ostala su svega 63 primjerka tog delfina. Vrsta je kritično ugrožena, korak do izumaranja. Ekolozi su za 2015. najavili veću promociju ekoturizma kako bi podigli svijest o nužnosti zaštite staništa delfina.