Badem – simbolika u likovnoj umjetnosti

Time to read
2 minutes
Read so far

Srijeda, 16. travnja 2025. - 9:14
Autor: 

Na prvi pogled krhak i neupadljiv, cvijet badema skriva duboku i raznoliku simboliku koja se kroz povijest ogleda u mitologiji, religiji i umjetnosti. Njegove nježne, bijele latice cvjetaju već u ranim proljetnim danima, kada je zima još uvijek prisutna, što ga čini simbolom nade, obnove i duhovnog buđenja. Upravo zbog toga što se pojavljuje na prijelazu između zime i proljeća, cvijet badema postaje simbol svjetlosti, čistoće, ali i povezanosti čovjekova životnog ritma s prirodom.

U hebrejskoj tradiciji badem simbolizira budnost – drvo koje je budno i koje ne spava, zbog čega zauzima značajno mjesto u biblijskoj simbolici kao znak božanske pažnje, opomene i prisutnosti. Tako, primjerice, Aronov štap procvjetava cvijetom badema – što se tumači kao potvrda Božje volje i legitimnosti izabranog svećenika. Kroz takve interpretacije, ali i kasniju kršćansku ikonografiju, cvijet badema postaje simbol duhovne čistoće, nježnosti i božanske mudrosti – osobine koje se često vežu uz prikaze Bogorodice i Krista.

Iako je simbolika badema najčešće vezana uz religijske kontekste, on se pojavljuje i kao simbol ženstvenosti, nježnosti, ljubavi i ljepote, ali i kao opomena na prolaznost tjelesne ljepote. Za razliku od cvijeta, plod badema skriven je unutar tvrde ljuske – njegova simbolika je dvojaka: s jedne strane predstavlja unutarnje vrijednosti i skriveno znanje, dok s druge strane može simbolizirati i lakomislenost, površnost i glupost. Upravo ova dvoznačnost otvara prostor umjetnicima za različita tumačenja, ovisno o načinu prikazivanja i kontekstu unutar djela.

Zbog svoje bogate simbolike, motiv badema – posebno njegov cvijet – nalazi značajno mjesto u likovnoj umjetnosti. Pojavljuje se kao dekorativni element, alegorijski simbol ili duhovna metafora. Prikazi badema prisutni su još od iluminiranih rukopisa srednjeg vijeka, preko renesansnog slikarstva, pa sve do suvremenih oblika vizualnog izražavanja.

Ovaj se motiv pojavljuje u različitim umjetničkim epohama – kao stilizirani znak, skriveni simbol ili dekorativni detalj unutar kompozicije. U talijanskoj gotici i ranoj renesansi susrećemo jedan od najranijih primjera – tzv. mandorla, bademasta aureola koja okružuje svete likove, posebno Krista i Bogorodicu. Takav primjer nalazimo u prikazu „Preobraženja Kristova“ u crkvi Sv. Apolinara u Raveni.

U renesansi, Botticelli često koristi cvjetne motive koji više nisu samo dekorativni – njihova simbolika postaje dublja i suptilnija. Cvijet badema koristi se kao simbol rane prirode, duhovne čistoće, što se uklapa u humanističku težnju renesanse da poveže ljepotu prirode s božanskim redom.

Ipak, najpoznatije djelo koje prikazuje simboliku nade, novog života i duhovne nježnosti su svakako „Cvjetovi badema“ Vincenta van Gogha. Inspiriran japanskim drvorezima, Van Gogh koristi svijetlu pozadinu i razigrane grane kako bi prenio osjećaj radosti, čistoće i ponovnog buđenja. Ovo djelo nije religijski simbol – već izraz osobne nade i unutarnje težnje za mirom.

U suvremenoj umjetnosti motiv badema nije toliko čest, no njegova simbolika ostaje prisutna u temama ranjivosti, ženstvenosti, duhovnosti i novih početaka. Oblik badema često se koristi kao arhetipski simbol unutarnjeg i skrivenog, povezan s majčinstvom i duhovnim porijeklom života.

Motiv badema i njegovog cvijeta, sa svojom bogatom i raznovrsnom simbolikom, pokazao se kao snažan i trajan likovni motiv kroz različite umjetničke epohe. Njegova snaga leži u sposobnosti umjetnosti da prirodne motive pretoči u univerzalne simbole ljudskog iskustva.

Marija Saičić

 

Literatura:

Cirlot, J. E. Rječnik simbola. Zagreb: AGM, 2002.

Van Gogh i godišnja doba. Katalog izložbe, Muzej Van Gogha, Amsterdam, 2017.

 

Ova emisija je realizirana uz financijsku potporu Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore