1 minute
Read so far

Petak, 20. rujna 2013. - 9:24
Autor:

Hrvatska košarkaška reprezentacija izborila je plasman u polufinale Europskog prvenstva nakon što je u četvrtfinalnom ogledu u Ljubljani pobijedila Ukrajinu 84-72 (22-22, 29-13, 19-26, 14-11).
Susret se igrao u dvorani Stožice pred 8.000 gledatelja.
Osmom uzastopnom pobjedom hrvatski košarkaši su osigurali polufinale EURA, a pobjedom nad Ukrajinom (84-72) u Ljubljani konačno je skinuto "prokletstvo četvrtfinala". Hrvatska je posljednji put igrala u polufinalu europskog prvenstva prije 18 godina u Ateni kada je osvojila treće mjesto, što je ujedno i zadnje odličje koje su hrvatski košarkaši osvojili na nekom velikom natjecanju.Hrvatsku su do osme uzastopne pobjede na prvenstvu nakon početkog poraza od Španjolske predvodili Krunoslav Simon sa 23 koša pri čemu pet trica, Bojan Bogdanović sa 14, Damir Markota sa 12, te Roko Leni Ukić sa devet koševa. Kod Ukrajinaca najbolji su bili Eugene Jeter sa 19, te Vjačeslav Kravcov sa 15 koševa.

Odluka je pala u drugoj četvrtini, koju su hrvatski košarkaši dobili s 29-13 i tu stečenu prednost, na krilima sjajnog Krune Simona s 23 poena, sačuvali dokraja za uvjerljivu pobjedu.
Nakon prve četvrtine, koja je završila 22-22 i ukojoj smo Ukrajincima dopustili previše prostora u napadu, hrvatski košarkaši su proigrali u drugoj četvrtini. Ukrajinci su poveli s tri razlike, a zatim su Hrvati na krilima tri oduzete lopte i šest poena Drapera napravili seriju 13-0 za vodstvo od 38-28 u 14. minuti. Izabranicima Jasmina Repeša krenula je i trica, pa u 19. minuti Hrvatska vodi s velikih 17 razlike (49-32), a prvo poluvrijeme završava s našim vodstvom 51-35.
U trećoj četvrtini slijedi ipak opuštanje naših košarkaša, Ukrajinci su tu četvrtinu dobili s 26-19 i prije zadnjih deset minuta Hrvatska je vodila s 70-61. Utakmica ipak nije otišla u dramatičnu završnicu jer Ukrajinci nisu ni pokušavali pogađati tricu, a hrvatski košarkaši su stalno održavali desetak poena prednosti za veliku pobjedu i prvo polufinale nakon 18 godina.
Hrvatska košarkaška reprezentacija u polufinalu Europskog prvenstva igrat će protiv reprezentacije Litve koja je u posljednjem četvrtfinalnom ogledu u Ljubljani pobijedila Italiju 81-77 (22-15, 18-24, 17-19, 24-19).
Utakmica između Hrvatske i Litve na rasporedu je u petak u 17.45 sati, a u drugom polufinalnom ogledu u 21.00 sati igrat će Francuska i Španjolska.