Povodom Svjetskoga dana knjige u Nacionalnoj biblioteci ,, Đurđe Crnojević“ organiziran je okrugli stol na temu ,, Književno izdavaštvo i autorska prava“.
Uz direktora Biblioteke Bogića Rakočevića i djelatnica Biblioteke koje se bave fundusom , drugi domaćin okrugloga stola bio je predstavnik Ministarstva kulture Marinko Vorgić. Skupu su nazočili predstavnici svih važnijih nakladnika u Crnoj Gori, kao i predstavnica Hrvatskoga nacionalnog vijeća Crne Gore Ana Vuksanović.
Iako Hrvatskome nacionalnom vijeću Crne Gore nakladništvo nije primarna djelatnost, tiskanje knjiga relevantne kulturno-književno-povijesne tematike na hrvatskom jeziku u nakladi HNV-a predstavlja vrlo bitan segment djelovanja Vijeća i vid zaštite i promoviranja hrvatskoga jezika kao identitetski bitne odrednice pripadnika hrvatskoga naroda u Crnoj Gori. Pitanje jezika i književnosti pitanje je ne samo kulturnog nego i nacionalnog opstanka.
Zajednička je konstatacija svih sudionika skupa da su knjiga i izdavačka djelatnost danas u krizi, ne samo kod nas , već i u čitavome svijetu, a razlozi su, uz nepostojanje nacionalne strategije u ovom području, prvenstveno ekonomske prirode. Knjigu se, naime, danas primarno promatra kao ,, kulturnu robu “ , a ne kao kulturno dobro koje treba maksimalno zaštititi, ne samo medijski , od pretjerane komercijalizacije i poplave profitabilnih izdanja diskutabilne literarne i kulturne vrijednosti, već i zakonodavno kroz rješenja koja bi na najbolji način definirala sve relevantne segmente izdavačke i bibliotečne djelatnosti, kao i zaštitila autorska prava, kako od piraterije tako i od katalogizacije djela na crnogorskome jeziku ili nekome od jezika u službenoj uporabi u Crnoj Gori pod međunarodnim kodom jezika neke druge od zemalja iz susjedstva. Također, kvalitetnom provedbom postojećih dobrih zakonskih rješenja suzbio bi se diletantizam i amaterizam, koji znaju biti popratna pojava nakladništva ,, iz entuzijazma“.
Resorno Ministarstvo kulture ponudilo je određena zakonska rješenja od kojih bismo posebno istakli zakonski podakt o otkupu knjiga, kao i o sufinanciranju izdavačke djelatnosti.
Istaknuta je potreba udruživanja nakladnika iz Crne Gore u jednu, krovnu asocijaciju, kako bi što lakše ostvarili i zaštitili svoja prava te dogovarali daljnje aktivnosti.