Četvrtak, 16. studenog 2017. - 10:59
Autor:
Jučer je u Budvi, u hotelu Splendid, održana zavšna radionica na kojoj su prezentirani rezultalti istraživanja u projektu ’’Istraživanje i podizanje svijesti u prevenciji zaštite okoliša i uspostavljanje veće sigurnosti i mjera za zaštitu pomorskog dobra u prekograničnom području Republike Hrvatske i Crne Gore’’ koji je skraćeno nazvan: CORE. Projekt je započeo u siječnju 2016. godine. Ukupna vrijednost projekta za obje strane iznosi preko 570000 eura. Hrvatski partneri u ovom projektu su: Hrvatski hidrografski institut iz Splita i Sveučilište u Dubrovniku - Institut za more i priobalje. Iz Crne Gore osim Zavoda za hidrometerologiju i seizmologiju Crne Gore u ovom projektu sudjeluje JP Morsko dobro Crne Gore.
Projektom je nabavljena suvremena oprema: dubinomjeri, instrumenti za praćenje morskih struja i valova, biološke sonde i herbarijum. Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore je za rad Sektora za hidrografiju i oceanografiju kroz ovaj projekat dobio je multibeam sonar (višesnopni ultrazvučni dubinomjer) vrijedan 137.500,00 eura neophodan za obavljanje hidrografske djelatnosti.
Urađena su hidrografska, biološka i kemijska mjerenja i prikupljeni podaci iz okruženja delte Neretve (pristup luci Ploče, spoj Baćinskih jezera i mora), oko dubrovačkih zidina, delte rijeke Bojane i uvala Sutomore i Mogren. Na osnovu tih rezultata i prikupljenih podataka izradit će se se nova nautička karta s ažuriranim hidrografskim mjerenjima (plovni putevi / očuvana staništa) i dati preporuke koje se odnose na promjene obalne granice pod utjcajem erozije i jačine valova u Republici Hrvatskoj i Crnoj Gori.
Projekt će doprinijeti poboljšanju suradnje i ukupne zaštite ovog dijela Jadrana, povećati opće znanje sudionika projekta o pomorskom dobru.
Ovo je treći projekt iz programa prekogranične suradnje Crne Gore i Hrvatske (IPA) koji su uspješno završili Zavod za hidrometerologiju i seizmologiju Crne Gore , Hrvatski hidrografski institut u Splitu i Sveučilište u Dubrovniku . Vrijednost sva tri projekta prelazi 1,5 milijun eura. Projekti su imali za cilj unapređenje turističkog (posebno nautičkog) potencijala, zajedničku promidžbu bogatog kulturnog i prirodnog nasljeđa, prevenciju onečišćenja mora i zaštite okoliša, uspostavljanje veće sigurnosti pomorskog dobra Dubrovačko-neretvanske županije i crnogorskog primorja.