Kult sv. Antuna Padovanskog u katoličkoj duhovnosti i narodnoj pobožnosti Tivta ,o crkvama pod njegovim patronatom, dijelom tivatskog povijesnog i kulturnog nasljeđa
U Boki kotorskoj , kao i na čitavom području Jadrana sv.Antun Padovanski je jedan od najomiljenijih svetaca. Za širenje njegovog kulta najzaslužniji su Franjevci, jer je tom redovničkom redu i sam pripadao . Pobožnost sv Antuna se povezuje i sa povijesnim okolnostima u XVII stoljeću. Opasnosti koje su se nadvile nad Venecijom u vrijeme Kandijskog rata (1645.-1669.) i pohara kužnih bolesti doprinijele su da ovaj slavni i moćni grad, izabere Padovanskog sveca za jednog od svojih zaštitnika. Zato mu je grad na lagunama podario veliki zavjetni oltar u crkvi Santa Maria della Salute , gdje su 1652. godine iz Padove bile prenesene svečeve moći . Ta pobožnost u Veneciji reflektirala se i na sve krajeve pod Mletačkom vlašću, a posebno u Dalmaciji i Boki kotorskoj. Na ovom prostoru je sv. Antun, uz Blaženu Djevicu Mariju, imao u narodu najveću popularnost .
O sv. Antunu Padovanskom kao nebeskom zaštitniku u Boki kotorskoj svjedoče crkve, samostani , kapele , oltari , slike i kipovi njemu posvećeni . Lik omiljenog sveca se iskucavao u srebru ex vota , za zahvalu, molbu i zavjet, a kao simbol izlijevao u bronzi zvona bokeljskih crkava . [1]
Poznata ikonografija, odnosno način na koji se u slikarstvu i kiparstvu prikazuje sv. Antun potiče iz XV stoljeća, iz doba renesanse :svetac je mladolikog lica , obučen je u tamni franjevački habit, sa malim Isusom na rukama. Svaka likovna predstava uključuje još dva obavezna simbola: knjigu, kao znak njegove učenosti, vještine propovjedništva i tumačenja evanđelja i cvijet bijelog ljiljana, kao znaka čistote i kreposti. U sakralnom slikarstvu zapadne ikonografije ljiljan je atribut Gospin u prikazivanju Blagovijesti, a takođe se pojavljuje i u prikazima sv. Dominika, sv.Vinka Ferarskog , sv.Franje Asiškog, sv.Klare i sv. Josipa.
Tivat više od svih mjesta bokokotorskog zaliva štuje sv. Antona Padovanskog[2] , o čemu svjedoče tri crkve njemu posvećene.
Iako se kult padovanskog sveca na prostoru današnjeg Tivta povezuje sa postojanjem crkve iz XIV stoljeća, tek kasnije se razvija pobožnost Sv.Antonu, kada biva prihvaćen kao zaštitnik, potiskujući starije patrone sv.Srđa i sv.Šimuna. Uzgred rečeno pored crkava posvećenim ovim svecima, religiozna prošlost Crnog Plata-Teoda-Tivta „ispisana“ nizom drugih sakralnih građevina koje su od srednjeg vijeka podizali pripadnici kotorske vlastele
Kult sv. Antuna Padovanskog, kao izraz pučke pobožnosti, uz kult Gospin najviše je prisutan na području Tivta
Sv.Anton Padovanski je patron tri crkve na relativno malom prostoru tivatske općine: u Lepetanima , Kalimanju ( lokalitet Belani) i Tripovići (lokalitet Perovo) .One su, ne samo potvrda religioznosti, duhovnosti, vjerskog identiteta starosjedilaca Tivta već predstavljaju vrijedne primjere sakralne baštine i kulturnog nasljeđa Tivta.
Crkva u Belanima,koja se povezuje sa kultom sv.Antona sagrađena je 1373. godine, pa je ujedno i najstarija crkva u Boki kotorskoj čiji je titular sv. Anton . Ova skromna građevina ima status kulturnog dobra, ali je decenijama gotovo „nevidljiva“ , zapuštena , a još uvjek arheološki neistražena. Podignuta je na nekadašnjem posjedu kotorskih patricija Pima-Paskvali, kasnije je pripadala dobrotskim Ivanovićima Služila je najvjerovatnije i vjerskim potrebama ne samo te obitelji, već kao Oratio dei nobili, na temelju fresko dekoracije sa osamdeset i četiri grba i imenima kotorskih vlastelinskih porodica, kojima su ovi heraldički znaci pripadali . Petar Šerović još 1939. godine svjedoči o stanju ovog spomenika “Unutrašnjost crkvice je jako nastradala od vlage.Po nekim tragovima izgleda da je poviše oltara bila freska sv.Antuna, a na svodu crkvenom velika zvijezda“ . S obzirom na sadašnje stanje ovog spomenika , nažalost može poslužiti kao primjer pred kojim sva priča o brizi za kulturno nasljeđe „pada u vodu“.
Gradnjom župne crkve u Tripovićima 1734. godine , sv. Anton Padovanski postaje središnje mjesto pobožnosti i njegovanja kulta sveca zaštitnika.. Crkva sv. Antona je sagrađena na mjestu neke sakralne građevine. Jednobrodna , od fino klesanog kamena s apsidom polukružnom u unutrašnjosti, a pravokutnom izvana. Na glavnom pročelju je trodijelni zvonik na preslicu. Iako crkva vremenski pripada stilskom razdoblju baroka, vanjskim izgledom je skromna pa je jedini ukras u kamenu klesana mala rozeta.
U sakralnom prostoru, vizuelno je najupečatljivija reljefna dekoracija izvedena u štuku, koja ukrašava svod oltarne apside . Tu je u plitkom reljefu izvedena kompozicija sa četiri evangelista i njihovim simbolima , a u središnjem dijelu, iznad glavnog oltara je prikaz Boga Oca. Dok je ova originalna dekoracija izraz umijeća i zanatske vještine majstora štukatera, slika sv. Antona na glavnom oltaru je daleko ispod njene umjetničke razine. Oltarna pala je umetnuta u simetričnu reljefnu derkoraciju u obliku drapiranog zastora i izduženim figurama dva anđela Autor pokazuje nespretnost u slikanju zahtjevne trodjelne kompozicije: u donjem dijelu slike je crkva sv. Antuna u Padovi, jedno od najposjećenijih hodočasničkih mjesta u svijetu. U sredini slike, na oblaku koji pridržavaju dvije figure anđela lebdi sv.Anton u franjevačkom habitu, u desnoj ruci drži cvijet ljiljana, okolo u oblacima lebde puti oko simbola Boga oca - oka u trokutu sa zlatnim zracima. Slika nosi signaturu : Giusepe Candellari i datirana je u 1824. godinu.
Može se reći da je, kako u prošlosti tako i danas, pobožnost vjernika više usredotočena prema kipu sv.Antona koji drži u desnoj ruci otvorenu knjigu na kojoj stoji mali Isus, a u lijevoj ruci ljiljan. Kip je izrezbaren u drvu i inport je iz neke od austrijskih radionica XIX stoljeća kakvih je najviše bilo u pokrajini Tirol. Prilikom velike svetkovine dana sv. Antona drveni kip se, iz niše na južnom zidu, polaže pred glavni oltar, a na kraju popodnevne svečane mise nosi se u procesiji. U Lepetanima , u crkvi sv. Antuoa Padovanskog iz 1760.godine [3] na na isti način, kao u Tivtu se slavi i štuje kip sveca zaštitnika.
Na blagdan sv.Antona Padovanskog 13. lipnja, u Tivtu i Lepetanima se tradicionalno okuplja veliki broj vjernika, a priprema za ovu veliku vjersku svetkovinu započinju mnogo ranije i u skladu je sa katoličkom pobožnom tradicijom.
Uobičajeno je da vjernici u čast sv. Antona Padovanskog poste 13 utoraka prije blagdana, što nosi simboliku datuma (13-ti utorak) svečeve smrti i prelazaka u Kraljevstvo nebesko. Isto tako pripreme uključuju tzv. Devetnicu, kada se od 4.do 12. lipnja , devet dana pred blagdan, crkvi moli za zagovor sv. Antonu. Svetkovina na blagdan sv.Antona u župnoj crkvi uTivtu započinjala je tihim misama , a glavno liturgijsko slavlje - svečana misa , sa pjevanjem crkvenog zbora je najčešće se održava u popodnevnim satima. Na njoj su poseban ugođaj stvarala djeca okupljena na blagoslov . Tog dana je običaj da se blagosivlja cvijeće, koje žene i djevojke donose pred oltar i svečev kip. U Tivtu izostaje običaj blagoslova kruha, koji je obavezan dio liturgijskog obreda u crkvi sv. Klare u Kotoru. Liturgijsko slavlje se završava procesijom , kada se oko crkve nosi kip sv Antona. U povorci ispred kipa idu djeca i posipaju put cvijećem i laticama ruža.
Zadnjih godina se drugi dan po prazniku i na crkvici u Belanima se otvore vrata za vjernike i održi se sveta misa.
Slavljenje tivatskog zaštitnika je do Drugog svjetskog rata pored vjerskog imalo i obilježje narodne svečanosti. Poslije mise i procesije slijedila je pučka fešta, a svečarski ton davala je tivatska glazba, često uz nazočnost općinskih zvaničnika, što je doprinosilo da, u narodu omiljeni svetac, dobije legitimitet patrona Tivta.
U onovremenom tisku ostali su zapisi o proslavi sv. Antona u Boki kotorskoj . Tako Glas Boke 1937. javlja vijest iz Tivta : „Tivćani su najsvečanije proslavili svoga crkvenoga patrona sv. Antuna. Od ranog jutra redale su se tihe svete mise koje je slušao pobožni svijet u velikom broju. U 10 sati služena je velika sveta misa, preko koje je pjevao pjevački zbor i svirala mjesna muzika. Poslije podne obavljen je blagoslov sa procesijom u kojoj je uzelo učešća mnogo svijeta iz Tivta i okolice. Slijedilo je zatim narodno veselje pred crkvom. Koncertrirala je građanska muzika iz Tivta uz bacanje vatrometa i pucanje prangija“.
Tivat pamti i druge slične svetkovine koje su uz vjerski imale i profani karakter , zapravo ovdje se njegovala tradicija da veliki vjerski praznici budu i svojevrstan izraz društvenog života, okupljanja i druženja.[4]
Duga tradicija štovanja sv. Antona Padovanskog u Tivtu i danas je živa, a još se mogu naći rijetki starotivćani koji će vam pripovjedati o običaju da su u čast svecu, za zahvalu ili nakanu, na svete mise toga dana dolazile bosonoge žene iz okolnih sela .I danas postoje vjerujući koji će posvjsedočiti iskazanu svečevu milost. Zabilježili smo priču o Tivćaninu koji je bio fabricijer [5] župne crkve sv.Antona u Tripovićima. Imao je od rođenja maganjatog [6] sina za koga je, pred kipom sveca, molio ozdravljenje. Pošto njegove molitve nijesu bile uslišene, u očajanju je, na dan prijeblagdana, zazivao sv.Antona da njegovog bolesnog sina jedinca „uzme sebi“ Dijete je umrlo, a poslije nekog vremena doživio je radost rođenja :ćerke i sina, koji su na krštenju dobili imena :Antonija i Anton. Život njihovog oca ugasio se na Blagdan sv. Antona 1975.godine.
Svjedočanstva popularnosti kulta sv. Antona su zavjeti i molitve koji su žitelji Tivta i okoline upućivali tokom cijele godine, a posebno na njegov spomen dan, povjeravajući ufanje zagovorniku koji će za njih isprosi od Boga milost.
Blagdan sv.Antona 13. lipnja u Tivtu se slavi kao zavjetni dan obitelji i imendan mnogih Tivćana. Još se njihovim kućama mogu naći popularne i dekorativne oleografije religioznog sadržaja , posebno one kojima je prikazan omiljeni svetac, kome je povjeravana zaštita cijele obitelji. .
U skromnim riznicama obiteljskih uspomena Tivćanke i danas čuvaju starinske medaljone i medaljice od emajla i porculana optočene zlatom,. Na njima je sv. Anton i zapis
St Antonius ora pro nobis. Njihove babe i majke su ih nosile oko vrata kao izraz vjerovanja i kao skromni ukras.
Ovim potvrdama pučke pobožnosti sv.Antonu, dodat ćemo i lijepi tivatski običaj da se u vrtovima i đardinima, s osobitom ljubavlju gaje predivane mirisne bijele ljiljane , cvijeće svetog Antona koje kratko cvjeta u vrijeme blagdana tivatskog zaštitnika.
Ove godine je cvijeće svetog Antona je poranilo desetak dana prije blagdana i već je ocvalo a potpisnicu ovih redaka potaknulo da napiše ovaj mali prilog - crtice za kulturu pamćenja .
Katolička crkva slavi dva sveca sa istim imenom: sv. Antuna Opata (Pustinjaka) i sv.Antuna Padovanskog, čiji životopis prikupljen u knjizi pod nazivom „ Život sv. Antuna – Assidua“ sa događajima iz života, svečevoj duhovnosti i svjedočenja o brojnim čudesima nakon njegove smrti.
Sveti Antun Padovanski se rodio kao Ferdinand u Lisabonu, 1195.godine u bogatoj kršćanskoj obitelji prvo je stupio u red sv. Avgustina , primljem u red franjevaca, postaje „mali brat“ i dobija novo ime Antun. Povjeren mu je odgojni rad u franjevačkom redu, zbog sposobnosti pripovjedanja.
Kao propovjednik i teolig djelovao je u sjevernoj Italiji u Bolonji i Padovi i u Francuskoj: u Montpellieru i Toulouseu. Na skupštini franjevaca 1226 godine izabran je za provincijala proširene bolonjske provincije u sjevernoj Italiji. Nakon smrti Svetog Franje Asiškog . sv.Antun za života stiče ugled i poštovanje, a mnogi svjedoče o svečevoj moći i čudima u korist slabih i bolesnih. To je bilo presudno da se kanonizacija sv.Antuna bude provedena već nakon godinu dana njegove smrti u Padovi, 13 lipnja 1231. u 36. godini života.
U pučkoj pobožnosti jedan od najpopularnijih svetaca katoličke crkve, smatran čudotvorcem koji pomaže pri ozdravljenju,zaštitnik je siromašnih i potlačenih, propovjednika, budućih majki, putnika, ribara, mornara. Zbog popularnosti nazivaju ga Svetac cijeloga svijeta.
[1] U Herceg Novom je crkva sv.Antuna Padovanskog podignuta 1710. uz stariji Franjevački samostan , iz vremena nakon oslobađanja ovog grada od Turaka. U Kotoru uz Franjevački samostan je crkva sv Klare , koja je u narodu poznata kao crkva sv. Antona. Tu se nalazi oltar posvećen sv.Antunu Padovanskom. . Na Prčanju crkva iz 1724.godine sv, Antuna Padovanskog zavjetni dar Bruna Lazzarija. U Budvi je postojala crkva posvećena sv.Antonu Padovanskom na na Mogrenu, čija je rekonstrukcija nedavno najavljena.
[2] U Tivtu je uobičajeno imenovanje sv.Antuna Padovanskog kao sv Anton. Inače postoje i drugevarijante svečevog imena . Tako se u Dalmaciji koristi ime sv.Ante.
[3] Crkva je građena 1760.godine , jednobrodna je, sa četvrtastom apsidom., a zasvedena je blago prelomljenim lukom Uz južnu fasadu je u XIX stoljeću dozidana sakristija.Ispred crkve je kamenom popločan plato ograđena je zidom. Južna prostrana kapela, posvećena Kraljici Sv. Rozarija
[4] Posebno su u sjećanjima starih Tivćana svetkovine i slavlja vezanih za Spasovdan , Veliku Gospu , sv Anu (Janu)
[5] fabricijer - crkveni tutor kod katolika (Vesna Lipovac Radulović, Romanizmi u Crnoj Gori Jugoistočni dio Boke Kotorske, Cetinje,1981.) , str.78.
[6] maganjat - osoba s tjelesnom manom , isto,str.202