U cijelosti vam prenosimo priopćenje predsjednice Općinskog odbora Hrvatske građanske inicijative, Ljiljane Velić, povodom obrušavanja kotorskih zidina:
„U Općinskom odboru Hrvatske građanske inicijative zalažemo se za dugoročni održivi razvoj turizma u Kotoru, jer to je proces u kome se prirodnim i kulturnim resursima upravlja tako da se osigurava njihova zaštita. Razvoj turizma u Kotoru mora imati i pretpostavke odgovornog turizma, a to podrazumijeva upravljanje resursima koji će se sačuvati za buduće generacije.
Kotorske gradske zidine građene i dograđivane kroz stoljeća za potrebe obrane Kotora ugrožene su zubom vremena i neadekvatnom brigom. Cijeli kompleks gradskih zidina je velike arhitektonske i estetske vrijednosti, graditeljska baština prepoznatog značaja u svijetu. Stanje zidina zahtjeva aktivan i kontinuiran rad na trajnom čuvanju i obnovi neprocjenjive materijalne kulturne baštine. Obnova je zahtjevna i kompleksna i traži mnogo više od hitnih intervencija.
U Hrvatskoj građanskoj inicijativi smatramo da je potrebno izraditi srednjoročni program obnove u razdoblju od pet godina kao i godišnji program.
Nakon ocjene stanja srednjoročnim programom treba utvrditi pregled aktivnosti tijekom obnove, procjenu sredstava potrebnih za provođenje obnove i dati prikaz potrebnih intervencija uz suradnju s stručnjacima iz područja graditeljske baštine. Godišnje aktivnosti treba sprovoditi po odobrenim projektima uz utvrđena i osigurana financijska sredstva .
Prihode koji se ostvaruju prodajom ulaznica za obilazak gradskih zidina osim za tekuće izdatke treba koristiti za financiranje izrade studija, programa i tehničke dokumentacije za pripremne radove, nadzor nad radovima i praćenje rokova izvođenja radova. Održavanje zidina zahtjeva mnogo više od uklanjanja rastinja i održavanja čistoće. Tek nakon stručne obnove prihodi koji se ubiru od posjete zidinama će se znatno uvećati, a jedinstvenost i značaj gradskih zidina će se valorizirati u punoj mjeri“.