Usamljena, koja noću bdi, druži se sa mjesecom, sova je ptica za koju se veže mnoštvo pozitivne ali i negativne simbolike, a u zavisnosti od vremena, mjesta i naroda koji su je predstavljali. Njen nečujan let omogućava joj da se došunja do svog plijena, a njena siva kamuflažna boja da se sakrije od svojih neprijatelja, ali i od tuđih pogleda.
Zbog svoje simbolike, imala je važno mjesto u umjetničkim prikazivanjima, kako likovnim, tako u književnim, ali i filmskim. Tumačenje njene simbolike započinje još u starom Egiptu, u kojem su smatrali da je sova čuvar podzemnog svijeta i zagrobnog života. U antičkoj Grčkoj povezana je s boginjom mudrosti Atinom te nas ne čudi što su neke od umjetničkih predstava ove boginje prikazane upravo sa sovom. Grčki vojnici su vjerovali da ukoliko prije bitke sova preleti iznad njih, to predstavlja pozitivan znak, odnosno znači pobjedu. Također, atenski novac posjedovao je s jedne strane lik boginje Atine, dok je sa druge strane kovanice bila prisutna mala sova. Danas, u Europi, na kovanici od jednog eura također se nalazi prikaz sove i ona nije toliko česta, stoga se na našim prostorima smatra da posjedovanje ove kovanice donosi sreću i materijalnu dobit. Rimljani su sovu smatrali simbolom mudrosti i pretkazanja, i možemo je vidjeti kao motiv na rimskim mozaicima. Ipak, u srednjem vijeku u Europi, sova ne nosi toliko pozitivnu simboliku. Noćna ptica često je bila povezivana s nečistim silama i uživala je lošu reputaciju. Smatrana simbolom crne magije, odnosno vještičarenja, za nju se vezuje mračna simbolika, a njen huk smatran je zloglasnim i predstavljao je strah od smrti. U filmskoj umjetnosti sova je često predznak za neki loš događaj, a često i samu smrt. Njeno prisustvo u filmskim scenama usred noći redatelji često koriste da bi stvorili neprijatnu, misterioznu, ali i mučnu atmosferu. U filmovima vještice pored mačaka često imaju i sovu kao svoju pratilju.
Ipak, u modernoj umjetnosti, ptica čiji se život odvija pod okriljem noćne tame, i koja je družbenica mjeseca, asocira na vezu sa nesvjesnim i mističnim.
Crnogorski umjetnik Rade Ratko Vujačić, koji se na svojim umjetničkim ostvarenjima često igra sa simbolikom, posvetio je ovoj ptici centralno mjesto u mnogim svojim kompozicijama. Vujačić to radi znalački ukomponirano, vješto uklapajući ne samo simboliku ove ptice već i mnogih drugih životinja. Ostajući vjeran figuraciji i čistom obliku on na svojim radovima predstavlja sovu: uvijek pod okriljem noći i mjeseca. Sovu on predstavlja poput njene simbolike; mistično, a njeno dominantno prisustvo na kompozicijama ispunjeno je sadržajima čovjekovog nesvjesnog, koje promatrač tek treba otkriti. Iskusnim crtačkim linijama i sigurnom slikarskom rukom, on uranja sovu u jednu nadrealnu atmosferu, dajući joj nestvarnu veličinu, koja bdi nad gradom i promatra svijet ispod sebe. U tim scenama dobivamo dojam krajnje usamljenosti sove, koja metaforički predstavlja čovjeka i njegovu samoću u modernom svijetu. Tamnog kolorita, i nešto mračnije slikarske palete, slikar pušta svojoj podsvijesti i mašti na volju, dok nadrealne, a na neki način poznate scene koje se odigravaju na njegovim kompozicijama, odaju dojam dubine, ne samo u tehničkom već i u idejnom smislu.
Sova je do danas ostala simbol mudrosti, tajanstvenosti, ali i predznak nesreće i negativnih događaja. U svakom slučaju, sova će svojim izgledom, noćnim životom i raznolikom simbolikom koju vezuje za svoju pojavu nastaviti da inspiriše kako slikare, tako i pisce, redatelje... umjetnost.
Marija Saičić
Izvor: http://www.artnit.net/urbane-%C5%BEivotinje/item/287-sova-misteriozna-pt...
Autor slika: Rade Ratko Vujačić (preuzeto s umjetnikovog Facebook profila)