Nevenka Šarčević

Počevši s radom 12. studenog 2014. godine i obradivši u prvoj emisiji neke značajke slikarstva Tripa Kokolje s posebnim naglaskom na marijanski ciklus slika na otoku Gospe od Škrpjela, emisiju Bokobran sam odlučila posvetiti isključivo povijesno-umjetničkoj tematici jer se dotad ta emisija bavila raznim sadržajima iz kulture i običaja Boke kotorske.

Srijeda, 16. listopada 2019.

„Svoj identitet nalazim u duhovnosti, primjerice u glazbi i literaturi, i to nema veze s nacionalnošću.“

Foto: www.montenegro.travel

Povjesničar umjetnosti, kustos, istraživač i profesor na Odsjeku za povijest umjetnosti Sveučilišta u Splitu dr. sc. Dalibor Prančević, u ovom Bokobranu govori o svom dugogodišnjem istraživanju Meštrovićeva djela te o sadržaju autorske knjige „Ivan Meštrović i kultura modernizma: ekspresionizam i art déco“ (Sveučilište u Splitu/Filozofski fakultet i Muzeji Ivana Meštrovića, Split 2017.).

U ovoj emisiji redovna profesorica povijesti umjetnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu dr. sc. Saša Brajović, približava konture identiteta kontinuirano štovane kotorske zaštitnice blažene Ozane. Uz općenit uvid u život blažene Ozane, u Bokobranu profesorica Brajović približava javni identitet koji je imala živeći u Kotoru (1493.–1565.), njezinu ulogu kao ujediniteljice, na čemu se zasniva Ozanin rodni identitet,...

U Bokobranu su gostovali slikar Grgur Akrap, te slikarice Natalia Borčić i Ana Ratković-Sobota koji su izlagali na izložbi „Ususret prirodi“ održanoj u Muzeju i galeriji Tivat od 3. do 16. kolovoza.  Izuzev kipara Dolića, svi koji su sudjelovali.

U emisiji se može poslušati više o njihovom pogledu na organizaciju, domaćine, doživljaje kako ove izložbe tako i ljudi, prirode i baštine Boke kotorske. Isto tako, oni govore i općenito o svom odnosu prema prirodi i slikarstvu.

Početkom ovog mjeseca, otvorili smo izložbu naziva „Ususret prirodi“ u Muzeju i galeriji Tivat. Nimalo jednostavan proces bio je uopće realizirati izložbu, međutim težnja kojom smo se vodili bila je snažnija od odustajanja. Otvorenje i reakcije posjetitelja pokazuju kako je tivatskoj publici ovo zanimljiv sadržaj i da oni prepoznaju nastojanje i ozbiljnost pristupa kojim smo se vodili. Stoga ću kratko približiti radove slikara/ica i kipara jer postav itekako zaslužuje pozornost i vrijeme za posjet.

Ususret prirodi

Iako smijeh, svojstven isključivo čovjeku, sadrži široke mogućnosti kojima oslobađa, preobražava i mijenja percepciju i samospoznaju, nerijetko ga u društvu nedostaje. Naročito nedostaje smijeha na vlastiti račun kao nekog višeg oblika inteligencije, smijeha koji ima snagu približiti čovjeka vlastitoj istini, na blagotvoran način. Upravo zato ukazujemo na knjigu „Fratri u zgodama i nezgodama“, fra Tomislava Brkovića iz Rame koja približava čitatelja kreativnom i imaginativnom karakteru smijeha.

»Portreti sadašnjosti« naziv je izložbe otvorene 21. rujna u Umjetničkome paviljonu u Zagrebu. U izložbenome prostoru Paviljona izloženi su radovi švicarskoga kipara Alberta Giacomettija. Riječ je o skulpturama, crtežima i litografijama posuđenima iz francuske fondacije Maeght koje je ustupio njezin direktor Olivier Kaeppelin. Na zidovima su postavljene i četiri videoinstalacije s prikazima recentnih ratnih razaranja u Africi i Aziji, čiji je autor hrvatski dokumentarni fotograf, snimatelj i ratni reporter Zoran Marinović.

»Crkve, Božji hramovi su kao i ljudi, slave svoje rođendane, pa i ova katedrala svetoga Tripuna slavi svoj 850. rođendan«

„Reakcija na prazninu“ je sinoć otvorena 43. samostalna izložba u Galeriji ljetnikovca Buća-Luković akademskog slikara Miomira Miše Vemića kojima predstavlja svoje radove tivatskoj publici. Na njegovim slikama rađenim u tehnici ulje na platnu sveprisutan je motiv konja, kako njegove glave tako i ekspresija snažnih pokreta tijela konja koji se nalaze u kovitlacima i nekih drugih prepoznatljivih motiva, koji iz njih izlaze i ukazuju se promatraču. To su vizije koje se umjetniku otkrivaju na slici.

Stranice

Subscribe to RSS - Nevenka Šarčević