TIVAT, 22.9.2010 Dr. Luka Centurioni, fizičar mora i oceanograf, radi na STRIPS oceangrafskom institutu u San Diegu koji je dio Sveučilišta Kalifornije. Njegov posao su istraživanja u području fizike mora, prvenstveno monitoring i mjerenje morskih struja u cijelom svijetu, kako u obalnim vodama tako i na prostranstvima oceana. Da bi to mogao obavljati, bavi se i konstruiranjem i dizajniranjem specijalnih mjernih instrumenata posebno prilagođenih za prikupljanje podataka iz konkretnog akvatorijuma u kojem radi.
Radio Dux: S obzirom na to da je u Boki potrebno mnogo vremena da se morska voda unutar Zaljeva promijeni prirodnim putem, odnosno strujanjem, što mislite, ugrožavamo li mi naš zaljev velikim brojem jahti i brodova koji uplovljavaju i ispuštanju otpadne vode?
Dr. Luka Centurioni: U Boki sam već treći put i mislim da je ovaj ekosustav jako osjetljiv. Postoji nekoliko razina neophodne zaštite odnosno menadžmenta ovog prostora. Što se tiče pitanja brodova, mislim da brodovi mogu biti vrlo opasni te mogu uznemirujuće djelovati na okoliš, stoga morate imati jasne propise, uvesti ograničenja brzine plovidbe jer, recimo, brze jahte i gliseri koji prolaze kroz Verige dižu velike valove za sobom, a valovi ne samo što smetaju kupačima, već podižu i sedimente s morskog dna i veoma uznemiravajuće djeluju na morske organizme koji žive u plitkim obalnim vodama.
Radio Dux: Koje su Vaše stručne preporuke za zaljev Boke u narednom razdoblju?
Dr. Luka Centurioni: Očekuje se da će napredak ekonomije dovesti i do većeg izdvajanja sredstava za monitoring stanja životne sredine, osobito mora i kvaliteta vode. Morat ćete, međutim, postaviti i neke senzore – poput stalnih mjernih stanica koje prate i mjere morske struje te izraditi detaljne studije, ne samo o tome kako i koliko se vode mijenja izmedju zaljeva i otvorenog mora, već i kako se ta voda rasprostire kako biste sutra mogli znati kako će se, nošeno tom vodom, širiti neko potencijalno zagađenje ili izljev kanalizacije. Naučite što više o svojoj okolini. Prije svega, morate upoznati i razumjeti svoje more. Mislim da ima i mnogo mogućnosti da ovdje dođu i strani stručnjaci i da se detaljno prouči zaljev Boke kotorske, kako se razmjenjuje svježa morska voda između zaljeva i otvorenog mora i koliko je ovdje zapravo rasprostranjeno zagađenje. Kada to budete znali, znat cete i što morate poduzeti da tu životnu sredinu najefikasnije zaštitite.
Radio Dux: Što vi kao ljubitelj mora i strastveni ronilac mislite o negativnom uticaju buke propelera i motora brojnih jahti i glisera koji ljeti naprosto preplave Boku ?
Dr. Luka Centurioni: Ronio sam na Trstenom i bio sam doslovce šokiran količinom buke koju čujete pod morem i to ne samo buke od propelera i motora glisera, već i od jake glazbe s otvorenih šankova. Vjerujte, nigdje oko sebe u tom dijelu mora uz obalu nisam vidio niti jednu jedinu ribu. Svakako da ribe bježe od tolike buke, a to je možda sezonski problem jer će riba bježati tijekom srpnja i augusta kada je turista, a s njima i ove vrste buke, najviše, dok će se možda vratiti tijekom zime. Iako to nije moja struka, pretpostavljam da štete ipak ima jer se dosta vrsta riba mrijesti tijekom ljeta, što bi moglo dovesti do nekih dugoročnijih negativnih efekata u morskom ekosustavu.
Audio: Dr. Luka Centurion
{mp3}dr_za_net{/mp3}
Audio: Zanimljivost iz emisije "Neptun" S. Luković
{mp3}zanimljivost_iz_neptuna{/mp3}